Podróżnicy z całego świata zachwycają się obrazami, dźwiękami i zieloną tropikalną urodą tego kraju. Na 17 tysiącach wysp usytuowanych pomiędzy Azją i Australią, na skrzyżowaniu trzech różnych obszarów geologiczno – tektonicznych, gdzie spotykają się różne narody, kultury i obyczaje leży Indonezja. . Od Polski odległa około 15 tys. km. Podróż na wyspę zabiera wiele czasu. Z Polski wylatujemy do jednego z portów europejskich np. do Rzymu ( 2 godz. z Krakowa). W Rzymie kolejką przemieszczamy się na inną część lotniska, skąd wylatujemy do Hongkongu (ok.12 godz.). Z Hongkongu do Denpasar (ok.4,5 godz.). Za 25 USA kupujemy wizę, która jest ważna do 30 dni i przechodzimy odprawę. Na lotnisku jesteśmy mile witani. Gra muzyka a turystów dekorują wieńcami z żywych kwiatów. Hotel, w którym zamieszkaliśmy { Discovery Plaza} oddalony jest od lotniska o ok.15 minut jazdy taksówką . W hotelu duże pokoje, bardzo dobrze wyposażone z widokiem na Ocean Indyjski. Gości witają wspaniałym ryżowym winem oraz miską pełną egzotycznych owoców. Są w niej słodkie i soczyste arbuzy, mango, papaja, karambola, awokado, rambutan i durnia.
   
   
Bali – wyspa Bogów, ostatni raj na ziemi. Jest piękną tropikalną wyspą zamieszkałą przez ludzi o niezwykle artystycznych duszach. Życie ludzkie jest kulturowo i duchowo związane z zaspokajaniem bogów, duchów i demonów oraz imponującymi wulkanami i dziewiczymi plażami. Ludność wyspy przyjmuje wszystko ze stoickim spokojem, wchłaniając i dostosowując się do różnych wpływów. Na Bali codziennie odbywają się procesje w wiejskich świątyniach, takie jak śluby, ceremonie podpiłowywania zębów chłopcom i dziewczętom w czasie dojrzewania w celu odpędzenia złych duchów.
   
   
Prawdziwą miłość Indonezyjczyków do różnych obchodów zauważamy podczas uroczystości Dnia Niepodległości. W sierpniu w całym kraju podczas pochodów, wyścigów, zawodów sportowych i konkursów widzimy czerwono-białe sztandary i chorągiewki ( flaga indonezyjska to odwrócona flaga Polska – czerwono-biała ). Będąc na Bali nie sposób nie skorzystać z kilku fakultatywnych wycieczek przybliżających zwyczaje, kulturę i obyczaje panujące w tym kraju. Podczas wycieczki na wulkan robimy postój w teatrze na świeżym powietrzu. Teatr odgrywa tutaj bardzo ważną rolę. Błyszczące ubiory, wymyślna biżuteria i kostiumy używane w przedstawieniach stanowią niezwykłą atrakcję turystyczną. To właśnie tutaj powstał teatr cieni zwany wayang. Z pokolenia na pokolenie bohaterskie opowiadania pokazujące głębokie filozoficzne przesłania, były przekazywane poprzez ich odgrywanie na scenie. W tym teatrze używa się drewnianych lalek.
   
   
Indonezja została uformowana w przeszłości jako „Pierścień Ognia”, który otacza Ocean Spokojny i Ocean Indyjski .Wulkany powodowały trzęsienia ziemi i zniszczenia ale również przyczyniały się do powstawania żyznych gleb i niezliczonych bogactw zasobów naturalnych. Góra Agung na Bali wybuchła w 1963 roku, co spowodowało, że gleba na wyspie stała się bardzo żyzna. Balijczycy czczą tę górę jako Dom Bogów a na jej zboczach powstała balijska świątynia. Właśnie z tej świątyni widzimy pięknie roztaczające się pola ryżowe, bo dominującym działem gospodarki jest rolnictwo, zatrudnia ono 50% ludności
   
   
Wśród roślin żywieniowych to właśnie ryż odgrywa główną rolę . Zbiera się go trzy razy do roku, jednak i tak nie wystarcza go do zaspokojenia wszystkich mieszkańców.
   
   
Poziom wykształcenia mieszkańców jest na ogół wysoki. Mieszkańcy wyspy mówią wieloma językami. Jednak najpopularniejszy jest język angielski ze względu na ogromną ilość turystów z Australii. Nie dziwi to, bo tylko trzy godziny trwa lot z Australii do Indonezji.
   
   
Na Bali domy buduje się wewnątrz zamkniętych osiedli i bogato rzeźbionych świątyń.
W każdym domu jest świątynia, ludzie modlą się pięć razy na dzień.
   
   
Robienie zakupów w Indonezji to prawdziwa przyjemność, upominki to prawdziwe dzieła sztuki. Są to tradycyjne rzeźby z drewna, niewielkie filigranowe broszki, kolorowe narzuty na łóżka i pięknie zdobione sukienki. W warsztatach robione są również na zamówienie europejskie antyki. Jedzenie w restauracjach jest dobre i tanie. Warto skosztować satay, wyśmienite świeże krewetki przyrządzone na parze lub maśle albo sałatkę gado-gado.
   
   
W centrach handlowych dostępne są restauracje chińskie, japońskie, koreańskie, wietnamskie i europejskie.
   
   
Indonezja jest ekscytującym i egzotycznym miejscem do zwiedzania i odkrywania i spędzania wakacji. Oferuje szeroki wachlarz atrakcji do obejrzenia i rzeczy do zrobienia. Gdziekolwiek będziemy, wszędzie tam spotkamy ludzi, którzy serdecznie nas powitają specjalnym i ciepłym indonezyjskim uśmiechem „Selamat Datang” czyli Witamy.
Wspomnienia swe opisali Krystyna i Wiesław Urbańczykowie